Rijksmonument Bio Vakantieoord breidt uit

donderdag 06 maart 2025 12:48

Het Bio Vakantieoord in Arnhem breidt uit. Met de nieuwbouw van vijf vakantiebungalows voltooit het Bio Vakantieoord ook het oorspronkelijke plan van architect J.J.P. Oud voor het landgoed, sinds 2015 een rijksmonument.

01 vogelvlucht

Oorspronkelijk plan architect J.J.P. Oud wordt voltooid

Het Bio Vakantieoord in Arnhem, het vakantiepark met aanpassingen en faciliteiten voor gezinnen met een gehandicapt kind, breidt uit. Het bouwt twee nieuwe paviljoens voor vijf extra vakantiewoningen. Hiermee hoopt het park te kunnen voldoen aan de jaarlijks toenemende vraag naar een Bio-vakantie. Met de nieuwbouw, voltooit het Bio Vakantieoord ook het oorspronkelijke plan van architect J.J.P. Oud (1890-1963) voor het landgoed, dat sinds 2015 bestempeld is als rijksmonument. 

Financiering rond, bouw gestart

Voor het Bio Vakantieoord, in 1927 opgericht door de Nederlandse bioscoopbond, komt een lang gekoesterde wens in vervulling. De non-profitorganisatie, afhankelijk van donateurs, kreeg de financiering (3,4 miljoen euro) voor de nieuwbouw eind 2024 rond, dankzij de steun van zes gevers. Met de inzet van trouwe aannemers, is de bouw onlangs gestart. 

De start van Bio Vakantieoord in Arnhem

In de jaren vijftig, toen er door de groeiende welvaart steeds minder ‘bleekneusjes’ waren die het ‘Bio Vacantieoord’ sinds 1927 in Villa Russenduin in Bergen aan Zee opving, besloot de stichting zich toe te leggen op de revalidatie van kinderen met polio. In Arnhem werd een stuk land aangekocht waar het ‘Bio Herstellingsoord’ gebouwd kon worden. Rond 1952 ontwikkelde architect Oud het ontwerp voor het revalidatiecentrum waar kinderen met zowel een verstandelijke als lichamelijke beperking konden wonen, behandeld werden, naar school gingen en waar wetenschappelijk onderzoek kon worden gedaan. In 1959 werd revalidatiecentrum geopend met zes in plaats van de geplande tien paviljoens vanwege een ontoereikend budget. In de jaren erna werden er twee paviljoens bijgebouwd. Nu, met de nieuwbouw van twee paviljoens, komt het aantal op tien, naar het oorspronkelijke, symmetrische ontwerp.

Ontwerpvisie architect J.J.P. Oud

Typisch in Ouds ontwerp is de opzet in afzonderlijke paviljoens, georiënteerd op de zon en schuin geplaatst ten opzichte van de hoofdas. Hij wilde voorkomen dat een kind zich verloren zou voelen in één massaal, onpersoonlijk gebouw. Het terrein kreeg een rustige en heldere uitstraling met de bedoeling een vrolijke, energieke sfeer te creëren. Oud, lid van kunstbeweging De Stijl, was voorvechter van de moderne architectuur. Kenmerkend in zijn werk is het gebruik van accenten in primaire kleuren, geglazuurde bakstenen, symmetrie en een strak maatsysteem. 

Terug naar de roots

In 1995 ging Bio terug naar zijn roots. Het revalidatiecentrum werd een vakantiepark. Nu voor gezinnen met een gehandicapt kind. Opvallend is dat Ouds ontwerp de jaren goed heeft doorstaan. Voor de huidige functie, recreatie, wordt dankbaar gebruik gemaakt van de brede doorgangen en de opzet van het landgoed. Iedereen met een lichamelijke handicap, rolstoelafhankelijk of niet, kan er goed vertoeven.

100-jarig bestaan

In 2027, als Bio Vakantieoord zijn 100-jarig bestaan viert, is het in de gelegenheid nóg meer gezinnen met een gehandicapt kind een welverdiende vakantie te kunnen laten vieren. Het park beschikt dan over zes aangepaste luxe safaritenten en 26 vakantiebungalows.

Aanvullende informatie:

Interview Mark van Westerlaak en Anneloes van Dijk | Factor Architecten
Interview Coen Hooijer | Hooijer
PDF Persbericht

03 voorzijde

 

« Terug

IBAN: NL93 INGB 0000 0060 09